Ako konzumirate sir u normalnim količinama, obezbijedit ćete sebi kalcij neophodan za zdravlje kostiju, proteine potrebne za razvoj mišića, te druge korisne nutrijente. Ipak, prekomjerna konzumacija sira može imati i negativan utjecaj na vas, posebno na kožu.

Zasićene masti

Osim što loše djeluju na srce, zasićene masti mogu ugroziti zdravlje i izgled vaše kože. Trebali biste konzumirati dijetalne masti kao što su one u maslinovom ulju, orašastim plodovima i avokadu. Zasićene masti u siru su zapaljive, izazivaju upalu, što može povećati rizik od neujednačene boje kože, crvenila i bubuljica. Stručnjaci preporučuju da se masna hrana kao što je sir zamijeni namirnicama koje u sebi sadrže omega 3 masne kiseline kao što su losos i orasi koji njeguju, a ne iritiraju kožu.

Natrij

Ako jedete mnogo sira, natrij koji se nalazi u ovoj namirnici može djelovati na zadržavanje vode u tijelu, što negativno utječe na izgled kože.Previše soli čini da koža izgleda prozirno i suho. Ograničavanjem konzumacije sira smanjit ćete i količinu natrija, što će poboljšati zdravlje vaše kože.

Laktoza

Laktoza je vrsta šećera koja se nalazi u mliječnim proizvodima. Ukoliko ste intolerantni na laktozu i imate alergijske reakcije, sir bi mogao loše utjecati na vas, te izazvati osip na koži. Ako primijetite ovakve reakcije na koži nakon konzumiranja sira, konsultujte se sa doktorom.

Proteini

Proteini su nutrijenti koji podržavaju zdravlje tkiva i ćelijsku formaciju, a neki stručnjaci smatraju kako proteini doprinose i boji kože. Sir ne biste trebali jesti u velikim količinama zbog zasićenih masti i sadržaja natrija, ali manje količine će vam obezbijediti proteine koji doprinose regeneraciji ćelija, što čini kožu zdravom i sjajnom.