Već godinama se bademovo mlijeko u kuhinji koristi kao alternativa kravljem i uglavnom se upotrebljava pri pripremi kolača, hljeba, mafina i drugih peciva. Ukoliko ga koristite kao zamjenu za kravlje mlijeko, količinu ovog mlijeka zamijenite jednakom količinom bademovog mlijeka.

Kako napraviti bademovo mlijeko

Pravljenje bademovog mlijeka je relativno jednostavan proces. Potopite bademe u vodu i ostavite da prenoće. Narednog dana ih operite, stavite u blender s vodom i izmiksajte. Na jednu šolju badema koristite dvije ili tri šolje vode. Nakon što se smjesa izmiksa, prelijte je u gazu i iscijedite svu tečnost.

Bademovo i kravlje mlijeko

Bademovo mlijeko ne sadrži mnogo manje kalorija u odnosu na kravlje ili obrano mlijeko. Za osobe koje su na dijeti ili pate od dijabetesa, bademovo mlijeko je bolji izbor, jer ne sadrži holesterol i šećer, a jedna čaša obranog mlijeka sadrži 5 mg holesterola i 11 mg šećera. Kravlje mlijeko je u prednosti po količini proteina koje sadrži u sebi, a za osobe koje su alergične na orašaste plodove, bademovo mlijeko nikako nije pravi izbor.

Obogaćenost vitaminima i mineralima

Bademi su bogati magnezijem, kalijem i bakrom. Također su dobar izvor vitamina E, selena i kalcija koji su antioksidansi i mogu smanjiti rizik od različitih kancerogenih oboljenja. Mlijeko napravljeno od mljevenih badema i vode, također je bogato spomenutim vitaminima.

Jedna od prednosti bademovog mlijeka je što ne sadrži gluten i laktozu, pa je povoljno za osobe koje imaju alergijske reakcije na ove dvije supstance.