Željezo je mineral neophodan ljudskom tijelu za normalno funkcionisanje i ukoliko vaša ishrana uključuje mahunarke, leću, soju, integralne žitarice, zeleno lisnato povrće,hljeb, špinat, repu, brokulu i suho voće, na pravom ste putu da sebi obezbijedite dovoljnu količinu ovog mminerala. Namirnice koje u sebi sadrže visok nivo vitamina C, kao što je citrusno voće, također doprinose apsorpciji željeza u tijelu.
Formacija hemoglobina jedna je od glavnih funkcija ovog minerala koji pomaže u transportu kisika do krvnih ćelija.
Željezo je vitalni element za zdravlje mišića, nalazi se u mišićnim tkivima i pomaže pri opskrbi kisika potrebnog za kontrakciju mišića.
Povoljan utjecaj na razvoj mozga još je jedna od prednosti željeza. Obzirom da je dotok kisika u krv podržan željezom i da mozak koristi oko 20 % kisika u krvi, ovaj mineral je direktno povezan sa zdravljem mozga i njegovinm funkcijama.
Reguliše tjelesnu temperaturu, pomaže u liječenju različitih hroničnih poremećaja, a korisno je i u suzbijanju nesanice.
Obzirom da je kisik svakom dijelu tijela potreban za obavljanje rutinskih funkcija, a da je željezo nositelj kisika i učestvuje u njegovom prijenosu iz jedne ćelije u drugu, ovaj mineral ima veliki značaj za zdravlje čovjeka.
Željezo aktivno učestvuje u sintezi nekoliko neophodnih neurotransmitera kao što su dopamin, norepinefrin i serotonin. Ove hemikalije igraju važnu ulogu u različitim aktivnostima koje uključuju neurone i ljudski mozak.
Željezo također pokazuje zdravstvene prednosti pri liječenju anemije koja se javlja kod žena u trudnoći ili menstrualnom ciklusu.
Nedostatak željeza je prirodni uzrok umora, obzirom da je važna komponenta hemoglobina, pa ukoliko ovaj mineral uključite u vašu ishranu, osjećat ćete se odmornije i zdravije.
Igra važnu ulogu u jačanju imunog sistema čovjeka, pa zbog toga tijelo uspijeva da se izbori protiv različitih oboljenja i infekcija.
Željezo je važan sastavni dio različitih enzimskih sistema i drugih važnih konstituenata kao što je mioglobin, citohromi i katalaze.